کانتینر یخچالی

کانتینر یخچالی

کانتینر یخچالی نوع خاصی از کانتینر است که دارای سیستم خنک کننده یا همان یخچال است و در سیستم حمل و نقل به صورت بسیار گسترده، مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع خاص از کانتینر به دلیل ساختار ویژه خود، قابلیت حمل و نقل کالاهای حساس به دما و فاسدشدنی، مانند گوشت منجمد و سرد، گوشت هایی دریایی، انواع لبنیات، اقلام پزشکی و دارویی و مواد شیمیایی حساس به دما، که نیازمند نگهداری ویژه در دمای مناسب هستند را دارد. از این رو، برای جابجایی آنها از کانتینرهای یخچالی استفاده می‌شود. دمای کانتینرهای یخچالی، از 18- تا 8+ می باشد که برای کالاهای مختلف قابل تنظیم است.

از مزایای خاص استفاده از این مدل کانتینر، حفظ محصولات و عدم تحمیل هزینه های جانبی در صورت خراب شدن محصولات می باشد. هرچند که کانتینر یخچالی برای حمل و نقل کالاهای خشک مناسب نیست، اما می توان با خاموش کردن قسمت خنک کننده یا همان یخچال، این کانتینر را به یک کانتینر خشک تبدیل کرده و به عنوان کانتینر خشک استفاده کرد؛ که تا حد زیادی کاهش هزینه ها را در پی خواهد داشت.

کانتینر یخچالی

ابعاد و مشخصات

کانتینرهای یخچالی، مطابق با استانداردهای ISO طراحی و تولید شده‌اند. جنس بدنه ی این نوع کانتینر معمولا  از فولاد هوازده  معروف به فولاد cor-ten است. ساختار داخلی این نوع کانتینر ها، با کانتینرهای معمولی کمی تفاوت دارد. کانتینر های یخچالی، فضای داخلی کمتری دارند و به دلیل وجود سیستم داخلی خنک کننده، نسبت به کانتینرهای معمولی سنگین تر هستند. ابعاد کانتینر یخچالی مشابه کانتینرهای 40 فوت و 20 فوت است.

به طور معمول جنس کفپوش کانتینر یخچالی از آلومینیوم است. ساختار کف یخچال شبیه به حرف T است که به آن T-floor نیز می گویند. این نوع خاص از کفپوش محفظه را بالا نگه می دارد و هوای سرد در زیر این قسمت به جریان در می آید. دیواره ها نیز از هردو طرف عایق هستند.

ظرفیت بارگیری

ظرفیت بارگیری در کانتینر 20 فوت یخچالی در محدوده ی 20 تا 25 تن است و برای کانتینر 40 فوت یخچالی، این مقدار به 25 تا 30 تن بار می رسد.

بهتر است به این نکته توجه کنید که عواملی همچون جنس محصول، قوانین و مقررات سیستم حمل و نقل منطقه یا کشور مورد نظر، از عوامل تعیین کننده مقدار بار مجاز هر کانتینر هستند.

و نکته آخر اینکه، CSC Plate درج شده بر بدنه یا درب هر کانتینر،اطلاعات لازم در مورد حجم و وزن بار مجاز را ارائه می دهد.

انواع کانتینر یخچالی

کانتینر یخچالی در دو نوع 20 فوت و 40 فوت استاندارد و ارتفاع بلند (High Cube) تولید می شود. کانتینر یخچالی استاندارد ارتفاعی برابر با 2.6 متر دارد، در حالی که ارتفاع کانتینر یخچالی High Cube برابر با 2.9 متر است.

نکات مهم در نگهداری کانتینرهای  یخچال دار

بهتر است قبل از حمل و نقل و بارگیری محصولات به چند نکته ی مهم توجه شود. چگونگی بارگیری و چیدمان محصولات، بارگیری بیش از اندازه، ضربه خوردن به کناره های کانتینر، وارد آوردن فشار بیش از اندازه به بخش های یخچال و مواردی از این دست چیزهایی است که باید از آن اجتناب کرد. بهتر است گاهی لولاها و درب کانتینر روغن کاری شود. بررسی سیستم یخچال و موتور آن و سرویس کردن به صورت دوره ای موردی است که شایان توجه می باشد.

کانتینر یخچالی

کاربردها

کانتینر یخچالی برای حمل انواع کالاهای حساس به دما، مانند مواد غذایی، داروها، و تجهیزات پزشکی، استفاده می شود. برخی از کاربردهای این کانتینرعبارتند از:

  • حمل مواد غذایی تازه، مانند میوه ها، سبزیجات، و گوشت
  • حمل مواد غذایی فرآوری شده، مانند بستنی، لبنیات، و نان
  • حمل داروها
  • حمل تجهیزات پزشکی

مزایا

استفاده از کانتینر یخچالی مزایای مختلفی دارد. از جمله مزایای این کانتینر عبارتند از:

  • حفظ کیفیت کالاهای حساس به دما: با حفظ دمای مناسب، از فاسد شدن یا آسیب دیدن کالاهای حساس به دما جلوگیری می کند.
  • کاهش هزینه های حمل و نقل: با کاهش هزینه های ناشی از فاسد شدن یا آسیب دیدن کالاها، می تواند هزینه های حمل و نقل را کاهش دهد.
  • تسهیل تجارت بین المللی: امکان حمل و نقل کالاهای حساس به دما را در سراسر جهان فراهم می کند.

قیمت کانتینر یخچالی

قیمت این کانتینر بسته به نوع کانتینر، سال تولید و شرایط آن متفاوت است. هرچند که نوع کانتینر بر قیمت آن تاثیر ویژه ای دارد اما دیگر عوامل نیز، بر قیمت نهایی کانتینر موثر خواهند بود. سال ساخت کانتینر یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده قیمت کانتینر است چرا که مسلما قیمت کانتینر نو به نسبت کانتینر دست دوم قیمت بالاتری دارد. شرایط حاکم بر بازار نیز همیشه بر قیمت کانتینر تاثیرگذار است و به عنوان یک فاکتور مهم، قابل توجه خواهد بود.

فاکتور نهایی،کشور سازنده است. کانتینرهای ساخته شده در کشورهای آلمان، کره جنوبی، چین، ویتنام، ژاپن، آمریکا، تایوان و هند با توجه به کیفیت محصول قیمت بالاتری دارند.

نکاتی برای خرید کانتینر یخچالی

قبل از خرید کانتینر یخچالی بهتر است که بعضی فاکتورها را مد نظر قرار دهید تا بتوانید از خرید بهتر و مطمئن تر، لذت ببرید.

  • نوع کانتینر یخچالی را متناسب با نوع کالا و نیاز اساسی خود انتخاب کنید.
  • قیمت پیشنهادی را با قیمت سایر فروشندگان بررسی کنید تا بتوانید با بهترین قیمت خرید کنید.
  • کیفیت بدنه و یخچال کانتینر را به خوبی بررسی کنیدتا متحمل هزینه های اضافی نشوید.

خرید و اجاره کانتینر یخچالی

این کانتینر را می توان به صورت خرید یا اجاره تهیه  کرد. خرید کانتینر یخچالی برای شرکت های حمل و نقل و صاحبان کسب و کار های بزرگ که نیاز به حمل و نقل منظم کالاهای حساس به دما دارند، گزینه مناسبی است.

منابع: ویکیپدیا

نوشتهٔ پیشین
کانتینر روباز (Open Top)
نوشتهٔ بعدی
کانتینر
keyboard_arrow_up