کانتینر روباز (Open Top)

کانتینر روباز (Open Top)

کانتینر روباز (Open Top) نوعی کانتینر است که فاقد سقف می باشد. این کانتینر برای حمل کالاهایی که نیاز به بارگیری و تخلیه از طریق سقف دارند، استفاده می شود. و در دو نوع 20 و 40 فوت موجود است.

کانتینر روباز (Open Top) مدل ویژه ای از کانتینر است که سقف یا همان بخش بالایی را ندارد یا سقفش قابلیت جدا شدن دارد. این کانتینر، بیشتر برای جابجایی بارهای سنگین و حجیم استفاده می شود که در هنگام بارگیری، کالاهای حجیم و سنگین توسط جرثقیل از طریق سقف کانتینر، وارد فضای داخلی شده و بعد از آن درب یا چادر بالایی بسته خواهد شد.

استفاده از این نوع کانتینر به دو صورت ممکن است، به صورت حمل و نقل زمینی یا دریایی، که برای استفاده در حمل و نقل دریایی حتما باید از کانتینر روباز فابریک استفاده شود و به خوبی پوشانده شود تا در صورت بارندگی یا مواردی از این قبیل، آسیبی به محموله وارد نشود.

کانتینر روباز (Open Top)

ابعاد و مشخصات

ابعاد کانتینر روباز (Open Top) مشابه کانتینر های 20 فوت و یا 40 فوت است. کانتینر های اپن تاپ به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. اپن تاپ فابریک و اپن تاپ دست ساز. نوع اول یا همان فابریک از همان ابتدا فاقد سقف طراحی می شوند اما مدل دوم یا دست ساز، هنگام استفاده و بسته به نوع نیاز به این شکل در می آید. البته ذکر این نکته ضروری است که کانتینرهای دست ساز، استاندارد های بین المللی را ندارند. البته می توان با کشیدن برزنت یا چادر بر روی سقف،آن را مسقف یا سقف دار کرد.

کانتینر روباز (Open Top)

ظرفیت بارگیری

ظرفیت بارگیری در کانتینر 20 فوت روباز (Open Top) حدود 20 تا 25 تن است، در حالی که این وزن برای کانتینر 40 فوت چیزی حدود 25 تا 30 تن می باشد. البته توجه به این فاکتور ضروری است که یک سری از عوامل در تعیین مقدار بار مجاز هر کانتینر دخیل هستند؛ مانند جنس کالا، قوانین و مقررات مربوط به حمل و نقل در هر منطقه یا کشور و امثال آن. CSC Plate که بر روی بدنه یا درب کانتینر درج شده است، پاسخگوی سوالات مربوط به حجم و وزن بار مجاز خواهد بود.

انواع کانتینر روباز (Open Top)

کانتینر روباز (Open Top) فابریک

در این مورد، سقف کانتینر توسط کارخانه برش داده می‌شود و بعد از آن، اتصالات ویژه ای که برای جدا کردن سقف مورد نیاز است، بر روی بدنه کانتینر نصب می شود تا در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرد. نکته قابل توجه این است که استانداردهای مورد نیاز گمرک جهت حمل و بارگیری بار، در این نوع خاص از کانتینرها رعایت می شود؛ به همین دلیل برای ارسال بار به سرتاسر جهان یا نگهداری بلند مدت کالاها، مناسب هستند.

کانتینر روباز (Open Top) دست ساز

در نوع دست ساز کانتینر سقف باز، سقف کانتینر به صورت معمولی با دستگاه برش داده می شود. نکته قابل توجه اینست که امکان نصب مجدد درب کانتینر، بر روی سقف وجود ندارد و در صورت نیاز می توان سقف را با پوشش پلاستیکی یا برزنتی بست. این کانتینرها، استانداردهای لازم برای حمل و نگهداری کالا را ندارند و معمولا گمرک ها مجوزهای لازم جهت بارگیری کالا را، برای این نوع خاص از کانتینرها صادر نمی کنند.

کاربردها

کانتینر سقف باز برای حمل انواع کالاهایی که نیاز به بارگیری و تخلیه از طریق سقف دارند، استفاده می شود. برخی از کاربردهای کانتینر سقف باز عبارتند از:

  • حمل کالاهای سنگین و حجیم که نمی توانند از طریق درب کانتینر بارگیری و تخلیه شوند.
  • حمل کالاهایی که نیاز به بارگیری و تخلیه سریع دارند.
  • حمل کالاهایی که در معرض هوا و نور قرار می گیرند.

مزایا

استفاده از کانتینر روباز (Open Top) مزایای خاص خود را دارد.از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان بارگیری و تخلیه سریع و آسان کالاها: به دلیل نداشتن سقف، امکان بارگیری و تخلیه سریع و آسان کالاها را فراهم می کند.
  • امکان حمل کالاهای سنگین و حجیم: می تواند کالاهای سنگین و حجیمی را که نمی توانند از طریق درب کانتینر بارگیری و تخلیه شوند، حمل کند.
  • امکان حمل کالاهایی که نباید در معرض هوا و نور قرار بگیرند: می تواند کالاهایی که در معرض هوا و نور قرار می گیرند را بدون آسیب دیدگی حمل کند.

قیمت کانتینر روباز (Open Top)

قیمت کانتینر روباز (Open Top) بسته به نوع کانتینر، سال تولید و شرایط آن متفاوت است. به طور کلی، قیمت کانتینر روباز (Open Top) فابریکی از کانتینر روباز دست ساز بیشتر است. البته، پیشنهاد می شود  که به دلیل غیراستاندارد بودن مدل دست ساز، حتی در صورت پایین‌تر بودن هزینه خرید نسبت به مدل فابریک از خرید این محصول صرف نظر کنید .

علاوه بر نوع کانتینر که بسیار مهم است؛ دیگر موارد مانند سال تولید بر قیمت آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود و مشخصا، قیمت کانتینر روباز (Open Top) نو به نسبت نوع دست دوم آن بیشتر است. معیار بعدی کشور سازنده کانتینر است، کانتینرهایی که در کشورهای کره جنوبی، آلمان، چین، ویتنام، ژاپن، آمریکا، تایوان و هند ساخته می شوند قیمت بالاتری دارند که با توجه به کیفیت محصول و مواد اولیه، طبیعی است.

و در نهایت، یکی از فاکتورهای تعیین کننده قیمت کانتینر شرایط حاکم بر بازار می باشد.

نکاتی برای خرید کانتینر روباز (Open Top)

توجه به یک سری از نکات قبل از خرید هر نوع وسیله ای، اجتناب ناپذیر است. بهتر است برای خرید کانتینر روباز (Open Top)، به موارد زیر توجه کنید:

  • کیفیت کانتینر را بررسی کنید و اگر آسیب جدی دیده از خرید آن منصرف شوید.
  • قیمت مناسب برای خرید کانتینر را تعیین کرده و سپس با قیمت پیشنهادی سایر فروشنده ها مقایسه کنید.
  • بهتر است که برای خرید کانتینر اپن تاپ از نوع کالا و همینطور نیاز خود مطمئن شوید تا متناسب با این فاکتورها خرید کنید.

خرید و اجاره کانتینر روباز (Open Top)

کانتینر روباز را می توان به صورت خرید یا اجاره تهیه کرد. خرید کانتینر روباز برای شرکت های حمل و نقل و صاحبان کسب و کار های بزرگ که نیاز به حمل و نقل منظم کالاهای سنگین و حجیم دارند، گزینه مناسبی است.

منابع: ویکیپدیا

نوشتهٔ پیشین
کانتینر 40 فوت
نوشتهٔ بعدی
کانتینر یخچالی
keyboard_arrow_up